Sitenin hangi hosting firmasını kullandığı nasıl öğrenilir?

0
17

Sitenin hangi hosting firmasını kullandığı nasıl öğrenilir? Bu sorunuza cevap olması için sizlere ufak bir aracı uygulamadan bahsetmek istiyorum. “Who is Hosting This?” isimli web sitesi sayesinde bir sitenin hangi firmada host edildiğini yani barındırıldığını kesin olmasa da öğrenebilirsiniz.

Who is Hosting This? sitesinde aratmış olduğunuz web sitesinin nameserver bilgileri taratılarak hangi firma tarafından host edildiği size sunulur. Servis kesinlikle doğru sonuç verecek diye bir şey yok tabiiki. Saldırı önleme amaçlı kullanılan nameserver siteleri örn: CloudFlare gibi aracı kullanan sitelerin gerçek ip’lerine bu site ile ulaşmanız mümkün değildir. Ancak nameserverını kendi barındırmış olduğu hosting firmasına yönlendiren sitelerin hangi hosting firmasında barındırıldığını bulabilirsiniz.

Peki sitenin hangi hosting firmasında barındırıldığını öğrenmek ne işinize yarar?
Sürekli olarak takip ettiğiniz ve hoşunuza giden sitenin hosting firmasını merak edebilirsiniz. Tam o sırada hosting arayışı içerisindeyseniz de belki bu bilgi sayesinde fikriniz değişebilir ve aynı firmadan paket satın alabilirsiniz.

Örnek olarak blogsuzum.com sitemizin Güzel Hosting firmasında barındığını nameserverlara bakarak bize sunmuştur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here